Main Search
Forum Forum Studiów Zaocznych AE w Poznaniu Grupa II Strona Główna
 
 
FAQ Members Groups Profile Private Messages

Bankowość
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Studiów Zaocznych AE w Poznaniu Grupa II Strona Główna -> I-rok stare posty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamisia




Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słupca-09

PostWysłany: Czw 19:13, 23 Lis 2006    Temat postu:

Dla Ciebie Marta i dla innych zamieszczam prezentację Strzelców.

EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

Europejski Bank Centralny to bank centralny Unii Europejskiej, a także bank emisyjny w odniesieniu do waluty euro, przyjętej przez 12 krajów Unii. Siedzibą EBC jest Frankfurt nad Menem.

EBC odpowiada za:
-nadzorowanie systemów bankowych w krajach Unii,
-zbieranie danych statystycznych potrzebnych dla prowadzenia polityki monetarnej,
-funkcjonowanie systemów płatniczych
-zapobieganie fałszerstwom banknotów
-współpracę z innymi organami w zakresie regulacji rynków finansowych

W węższym zakresie EBC jest bankiem:
-emitującym wspólną walutę euro
-prowadzącym politykę monetarną w strefie euro, m.in. poprzez ustalanie podstawowych bankowych stóp procentowych oraz operacje rynku otwartego






Trochę historii …………..

Poprzednikiem EBC był Europejski Instytut Walutowy, który nie dysponował kompetencjami władczymi i funkcjonował jedynie jako ciało doradcze krajowych banków centralnych. Jego głównym zadaniem było przygotowanie wprowadzenia wspólnej waluty na obszarze Unii.
EBC powstał 1 czerwca 1998 roku w drodze porozumienia krajowych banków centralnych. Konsekwencją tego kroku była likwidacja walut narodowych w ramach Eurosystemu (obejmującego początkowo 11 krajowych banków centralnych) oraz wprowadzenie w ich miejsce wspólnej waluty euro. Nastąpiło to 1 stycznia 1999 roku, rok później do Eurosystemu dołączył, jako dwunasty członek, grecki bank centralny.
Euro funkcjonowało początkowo jedynie w obrocie bezgotówkowym - w obiegu pozostały banknoty i monety reprezentujące dotychczasowe waluty krajowe (stały się one w tym czasie krajowymi odmianami euro). Zastąpienie banknotów i monet krajowych banknotami i monetami euro zostało przeprowadzone stopniowo w pierwszych miesiącach 2002.

Władze EBC
Naczelną władzą EBC jest Rada Prezesów, w skład której wchodzi sześcioosobowy Zarząd i wszyscy szefowie banków centralnych Eurosystemu. Rada Prezesów i przewodniczący są wybierani na 8-letnią kadencję i są w tym czasie nieodwoływalni (nawet jeżeli utracą stanowisko szefa krajowego banku centralnego). Rada Prezesów decyduje o działaniach EBC, w tym o kierunku prowadzonej przez niego polityki monetarnej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kamisia




Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słupca-09

PostWysłany: Czw 19:14, 23 Lis 2006    Temat postu:

NARODOWY BANK POLSKI

„Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo do emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza”
Konstytucja RP
(Art.227, ust.1)

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadania są określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5% z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.
Do głównych obszarów działalności NBP należą:
• polityka pieniężna,
• działalność emisyjna,
• wykonywanie nadzoru bankowego,
• działania na rzecz systemu płatniczego,
• zarządzanie rezerwami dewizowymi,
• działalność edukacyjna i informacyjna,
• obsługa Skarbu Państwa.
W najbliższych latach największy wpływ na realizację zadań NBP będą miały procesy integracji europejskiej, w tym starania o przystąpienie Polski do strefy euro.

Funkcje NBP:
-Bank emisyjny
-Bank banków
-Centralny bank państwa
Współpraca z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC)


Z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej NBP stał się częścią Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). W związku z tym rozpoczął ścisłą współpracę z Europejskim Bankiem Centralnym i innymi bankami centralnymi krajów Unii Europejskiej.

Prezes NBP uczestniczy w pracach Rady Ogólnej EBC, będącej obok Rady Zarządzającej i Zarządu, jednym z trzech organów decyzyjnych EBC. Eksperci NBP biorą udział w pracach komitetów i grup roboczych ESBC, które przygotowują stanowiska merytoryczne w kwestiach dotyczących działalności ESBC, np. w zakresie emisji waluty euro, statystyki bankowej i regulacji prawnych.


Współpraca z EBC polega także na roboczych kontaktach ekspertów NBP i EBC, konsultowaniu projektów aktów prawnych, tłumaczeniach opracowań analitycznych i regulacji prawnych oraz organizowaniu różnych form szkoleń. NBP przekazuje EBC dane statystyczne w zakresie finansów i bankowości, umożliwiające ocenę sytuacji gospodarczej w skali Unii Europejskiej.






Trochę historii……….
-Poprzednikiem NBP był Bank Polski, utworzony w 1924 r.
- Narodowy Bank Polski rozpoczął działalność w 1945 r. Początkowo funkcjonował jako bank państwowy pod nadzorem ministra skarbu. Aż do końca lat 80. zajmował się działalnością ogólnobankową: był monopolistą nie tylko w dziedzinie emisji pieniądza, ale także udzielania kredytu i gromadzenia oszczędności.
- Po upadku systemu komunistycznego wydzielone zostały z niego banki regionalne i komercyjne, a sam NBP zajmuje się tylko emisją pieniądza i polityką monetarną państwa (funkcja monetarna) oraz nadzorem ostrożnościowym nad bankami (funkcja nadzorcza).
- W roku 1995 NBP przeprowadził denominację złotego.
-Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. zapewnia NBP mocną pozycję w systemie instytucji publicznych.
Organami NBP są :
-prezes NBP,
- Rada Polityki Pieniężnej
- zarząd NBP
Prezes NBP jest powoływany na 6-letnią kadencję przez Sejm na wniosek Prezydenta. Ta sama osoba może być prezesem NBP nie dłużej niż dwukrotnie. 22 grudnia 2000 roku Sejm na prezesa NBP wybrał Leszka Balcerowicza. Jego poprzedniczką na tym stanowisku była Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezes NBP w swej działalności jest apolityczny, czyli nie może należeć do żadnej partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności politycznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kamisia




Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słupca-09

PostWysłany: Czw 19:16, 23 Lis 2006    Temat postu:

Będzie jeszcze tabelka tylko teraz nie mam przy sobie dyskietki z tą tabelą.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta




Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:31, 23 Lis 2006    Temat postu:

Dziękuję Bardzo Kamisia Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Studiów Zaocznych AE w Poznaniu Grupa II Strona Główna -> I-rok stare posty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Back to Top              
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Jenova Template © digital-delusion.com
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Regulamin